Çocuğun Konuşma ve Dil Gelişimi

Aşağıdaki yaş gruplarından 2 - 3 ay gecikme yaşanması muhtemel işitme kaybı veya gecikmiş konuşma ve dil gelişimini gösterir. 

9 Ay

'anne,' 'baba,' 'bay-bay.' gibi anlamlı basit kelimeler çıkarabilir.

10 Ay

Konuşma benzeri mırıldanmaları olur ve hece tekrarları (da-da-dada) yapar. İlk fark edilir kelimesini bu ayda duyma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

1 Yaş

Bir veya birden fazla kelimeyi söyleyebilir.

18 Ay

Basit emirleri anlar, istenilen nesneleri getirir, vücut bölümlerini işaret eder. 20 ila 50 kelimeyi öğrenmiştir. 'Gel', 'git', 'ver' gibi yüklemleri kullanır.

24 Ay

En az 150 kelime bilir. İki kelimeli basit cümleler kurabilir. Konuşmasının büyük kısmı günlük hayatta hergün yanında olmayan kişiler tarafından anlaşılabilir. Resimli kitaplar sesli olarak okunduğunda dinler.

3 ila 5 Yaş

İsteklerini anlatabilir, duygularını yansıtabilir, bilgiyi aktarır ve sorular sorar. Okul öncesinde neredeyse söylenenlerin hepsini anlar. Kelime dağarcığı 1.000'den 2.000'e çıkar. Kompleks ve anlamlı cümleler kurar. Bu gelişim sürecinin sonuna kadar tüm konuşma sesleri net ve anlaşılır olmalıdır.

Çocuğun Konuşma ve Dil Gelişimi

AN-SES 2004 yılında İskenderun da ”Körfez” ismi ile  kurulmuştur."Hatay'da Duymayan Kalmasın" sloganı ile işitme cihazı satış ve uygulama merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. ...

  • an-ses@hotmail.com
  • +90 (326) 612 02 57
  • +90 (326) 612 15 35
KONUMUMUZ

MERKEZ

Savaş Mah.Ulucami Cad.Sani Kocabaş İş Hanı. K:3 , D:56 İskenderun / HATAY

ŞUBE

Fevzi Çakmak Mah.Kurtuluş Cad.Dr.Mehmet Ezelsoy Apt.K:2 , No:6 Antakya / HATAY

ŞUBE

numune mh. 566sk. no:25 İskenderun / HATAY